Zespół Taneczny „Koralik” z przemyskiego Centrum Kulturalnego uczestniczył w XVI Międzynarodowym Festiwalu Baśni „Za siedmioma górami – Europa, kraina baśni bez granic” w Bexbach. Zespół uczestniczył w imprezie po raz czternasty korzystając z zaproszenia Szkoły Galileo i Stowarzyszenia „Spotkania na Granicy” w Bexbach.
Na scenie Höcherberghalle zespół przedstawił adaptację taneczną baśni „Diabeł z trzema złotymi włosami”. Piękne widowisko w choreografii kierownika zespołu Doroty Panuły-Ferlejko, scenografia i rekwizyty stworzone przez Grażynę Dobrowolską, gra świateł przygotowana przez Ireneusza Kolaszkę, jak również uszyte przez Annę Cieszkowską wspaniałe kolorowe kostiumy tancerzy zachwyciły młodych widzów i zostały nagrodzone wielkim, spontanicznym aplauzem. Widowisko obejrzało ponad 850 dzieci ze szkół w Bexbach, Oberbexbach, Erbach, Kirke-Limbach i z przedszkola św. Dominika w Bexbach. Występem oczarowani byli również dorośli widzowie, w tym przedstawiciele władz landu.
„Od 16 lat uczniom z regionu i szkół zbiorczych w Bexbach i Gersheim oferujemy mieszankę złożoną z najwyżej rangi profesjonalnego teatru lalek i niemiecko-polskich spotkań. Bardzo ważny jest tu charakter spotkań festiwalu. Polskie dzieci i młodzież nie tylko przedstawiły na scenie wspaniały teatr tańca. Są oni również propagatorami kultury i małymi ambasadorami wartościowej pracy polskiego Centrum Kultury. Wielkie podziękowania dla zespołu, który przebył do nas długą trasę ponad 1200 kilometrów z granicy polsko-ukraińskiej do Bexbach” – wyjaśniała na łamach niemieckiej prasy Gaby Schwartz, dyrektorka Szkoły Galileo.
Jak zwykle organizatorzy festiwalu gościom z Polski wypełnili program pobytu między innymi licznymi wycieczkami: do Speyer, Heidelbergu, Saarbrücken, Homburga, uczestniczyli również w warsztatach graffiti, gdzie wspólnie z młodzieżą niemiecką wykonano dwie prace.
"Koralik" w Bexbach. W pierwszym rzędzie Dorota Pantuła-Ferlejko i Gaby Schwartz.
Fot. Lilianna Piechnik
Scena finałowa widowiska. Fot. Ireneusz Kolaszko