7 lutego w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy, która jest wynikiem polsko - ukraińskiego projektu artystycznego pt. „Genius loci - Geniusz miejsca”.
Ideą projektu była próba połączenia obiektywnej realności z refleksjami artysty poprzez „magię miejsca”. Majątek szlachecki „rodzinne gniazdo”, gdzie od pokoleń przechowywano pamięć historii rodu, w ciągu wieków zachowywał system wartości artystycznych i estetycznych trwających w postaci materialnie istniejących obiektów.
Historia, architektura, klimat miejsca mitologizowany w ciągu wieków, spleciony z barwnymi ludzkimi losami, swoistą historią prywatną jako całość stanowi wyjątkową inspirację. Tak widziany majątek szlachecki, gdzie „duch opiekuńczy” przemawia w sposób szczególny jest dla artysty pretekstem do refleksji i natchnieniem do pracy.
Projekt „Genius loci” składał się z dwóch części. Pierwsza część projektu odbyła się w czerwcu 2012 r. Artyści z Ukrainy zwiedzili Muzem-Zamek w Łańcucie, rezydencję hrabiów Potockich, murowaną obronną cerkiew pw. Św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej.
Druga część projektu miała miejsce w sierpniu 2012 roku we Lwowie. Tym razem artyści z Polski mogli podziwiać pałac Potockich we Lwowie, siedzibę hetmana Stanisława Żółkiewskiego i króla Jana III Sobieskiego w Żółkwi, pałac hrabiów Potockich w Czerwonogradzie (Krystynopolu), majątek hrabiów Fredrów we wsi Wisznia (Bieńkowa Wisznia), XV-wieczny kościół św. Marcina w miejscowości Skeliwka (Felsztyn) i zamek Herburtów w Dobromilu.
Uczestnicy pleneru:
Ukraina: Natalia Puchinda, Eugeniusz Rawski, Mykoła Mołczan, Roman Szyszak, Lukian Turecki.
Polska: Elżbieta Cieszyńska, Helena Jacyno, Eugeniusz Molski, Jerzy Plucha, Andrzej Korzec.
Kurator projektu (Ukraina) - historyk sztuki Natalia Kosmolińska. Kurator projektu (Polska) - Helena Jacyno.
Menadżer projektu (Ukraina) - Iryna Kłymenko.