Dawne obrzędy i zwyczaje występujące w życiu codziennym naszych przodków były przedmiotem przeglądu, który minionej niedzieli tj. 6 lutego br. odbył się w Starym Dzikowie. „Wątki Folkloru Ludowego” IX Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych, tak brzmi pełna nazwa imprezy zorganizowanej przez Wójta Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu. Współorganizatorem było Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, patronat honorowy nad imprezą sprawował Starosta Lubaczowski, zaś medialny: Tygodnik „Życie Podkarpackie”, Gazeta Codzienna „Nowiny”, portal internetowy Nowiny24, Kurier Lubaczowski. Sponsorem imprezy była Karpacka Spółka Gazownictwa.
Wątki dawnych obrzędów przedstawione na scenie przez uczestników przeglądu pozwoliły wrócić części publiczności pamięcią do ich sedna: tradycji domów rodzinnych, folkloru danych miejscowości, do korzeni i źródeł obyczajowości dawnej wsi polskiej. Wsi rządzącej się swoimi prawami, przepełnionej pewnym niepisanym scenariuszem w skład którego wchodziły ceremonie, rytuały, zabiegi magiczne mające moc sprawczą, np. tradycyjne czynności choćby przy pieczeniu chleba, leczeniu chorób, odczynianiu uroków, wykonywanie robót na roli itp. Dziś odeszły w zapomnienie wraz z postępem cywilizacyjnym. Jednak dzięki grupom obrzędowym tworzącym przedstawienia teatralne, zbudowane na bazie przekazywanych informacji i relacji osób starszych możemy oglądać je na scenie, przywołując obrazy z przeszłości i zachowywać je dla kolejnych pokoleń. Cieszy fakt, iż w skład grup obrzędowych wchodzi także młodzież i dzieci dla których jest to doskonała forma przekazu dziedzictwa przodków.
Tegorocznym zmaganiom grup obrzędowych przyglądała się licznie zgromadzona publiczność oraz komisja w składzie: Andrzej Karczmarzewski – etnograf, Sebastian Jasiński - językoznawca, Janusz Mazur – Muzeum Kresów w Lubaczowie, Barbara Płocica – teatrolog, po obejrzeniu siedmiu widowisk postanowiła przyznać: I nagrodę ufundowaną przez Starostę Lubaczowskiego oraz Puchar Starosty Lubaczowskiego Józefa Michalika Zespołowi „Stokrotki” z Cewkowa Woli za widowisko „Schadzki”; II nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu Zespołowi „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa za widowisko „Kopaczki”; III nagrodę ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu zespołowi „Piganeczki” z Pigan za widowisko „ Wieczór Wigilijny”. Ponadto przyznano wyróżnienia: Zespołowi Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczanicy za widowisko „Majówka pod krzyżem” ufundowane przez Wójta Gminy Stary Dzików, Zespołowi z Ułazowa za widowisko „Zwyczaj robienia kwiatów z bibuły” ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starym Dzikowie, Zespołowi „Majdaniacy z Majdanu Sieniawskiego za widowisko „Skubaczki” ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starym Dzikowie, Zespołowi z Wylewy za widowisko „Nieudany spisek Lucyfera” ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie. Dwie nagrody indywidualne ufundowane przez Firmę „Lech – KOM” w Lubaczowie otrzymały: Wanda Działo z Zespołu „Majdaniacy”; Katarzyna Ozimek z Zespołu „Dzikowianie” Każdy zespół otrzymał także zestaw kosmetyków ufundowanych przez firmę Avon oraz płytę „Obrzędy Rodzinne na Podkarpaciu” ufundowaną przez redaktor Radia Rzeszów Jolantę Danak – Gajdę.
Dziękujemy za tegoroczne prezentacje i zapraszamy za rok na jubileuszową X edycję Przeglądu w Starym Dzikowie.
Agata Hemon