W czwartkowy wieczór, 24 lutego br. odbył się po raz kolejny „Przystanek Poezja”. Organizatorem spotkania było Centrum Kulturalne w Przemyślu. Tradycyjnie „Przystanki Poezja” są ukłonem skierowanym w stronę osób piszących, przybliżają ich twórczość, sylwetkę, dotychczasowe dokonania. Tym razem wieczór autorski należał do pana Kazimierza Lindy mieszkającego w Stalowej Woli, ale pochodzącego z Babice koło Przemyśla. Był to zatem sentymentalny powrót autora do lat młodości związanej z tą miejscowością i Przemyślem, do początków jego pisania.
Dziś autor ma już na swoim koncie wydane tomiki poezji: „Dylematy”, „Dryf” i „Próg”; ten ostatni ukazał się w wersji polsko-angielskiej. Publikował w wielu almanachach, miesięcznikach: m. in.: „Akant”, „Gazeta Kulturalna”, kwartalnikach „Nadwisłocze”, tygodnikach m. in.: „Sztafeta”, magazynach: „Iskra”, „Ulotna przestrzeń”. Uczestniczył w XIII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza, Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie. W 2007 roku zdobył wyróżnienie na konkursie poetyckim „Liberum Arbitrium”, uczestniczył także w III i IV Międzynarodowej sesji Literatury Kresów Polskich, Słowackich i Ukrainy. W 2006 roku otrzymał dyplom honorowy starosty stalowowolskiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na terenie powiatu stalowowolskiego. W latach 2005 – 2009 był prezesem Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, obecnie jest jego członkiem.
Z okazji przemyskiego spotkania został wydany zeszyt poetycki Kazimierza Lindy p. t. „Konkluzje” opatrzony aforyzmem pióra autora: „Nic bardziej nie zbliża ludzi/ Niż ciepło dłoni podanej w gorącej potrzebie”.
Niewątpliwie podczas tego wieczoru królowała poezja: recytowana przez młodzież z Grupy Teatralnej „Garderoba”: Ewę Golczewską, Ewę Popowicz, Macieja Rojka, Michała Hano, Piotra Trznadla i Gabriela Dubiela, przygotowaną przez p. Barbarę Płocicę z Centrum Kulturalnego oraz wypowiedziana przez autora. W poetyckie słowa doskonale wkomponowała się muzyka wykonana przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu: Monikę Kulaszko, Jakuba Kwaśnego, Mateusza Zubika, Agnieszkę Partyczkę.
W wydanym tomiku znalazły się wiersze różne - wiersze w których, widoczne jest swoiste zadziwienie światem, przyrodą (”chwytam dzień/dla brylantów rosy…”), ludźmi ich postawami (”stać z boku…/patrzeć jak umierają marzenia…”), po stwierdzenia wysnute z obserwacji czy też własnego doświadczenia (”czas nie naprawi samotności…). Tytułowe „konkluzje” autora mogliśmy poznać podczas tego wieczoru, zetknęliśmy się z poezją z różnych okresów jego twórczości. Wiadomo, iż warsztat pisarski rozwija się z czasem, jednak najważniejsze jest to aby rozwijać swoją pasję, gdyż jak mówią wersy jednego z wierszy Kazimierza Lindy: „nie wyrzekaj się tego/co tkwi w samym środku…”
Agata Hemon