Piękna pogoda w niedzielne popołudnie 21 sierpnia br. sprawiła, że mieszkańcy Pruchnika i okolicznych miejscowości tłumnie przybyli na zabytkowy Rynek, gdzie odbywał się Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”. Ta plenerowa impreza, której głównym celem jest popularyzacja dorobku twórców z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”, jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia.
Z roku na rok zaproszenie organizatorów przyjmuje coraz więcej rękodzielników, w tej edycji jarmarku było ich prawie pięćdziesięciu. Bogactwo prezentowanych na straganach wyrobów pozwalało nawet najbardziej wybrednym znaleźć coś dla siebie. Piękne obrazy, rzeźby, szydełkowe serwety, frywolitki, kwiaty z bibuły, biżuteria oraz wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów cieszyły oczy przybyłych.
Niektórzy z twórców prezentowali swój kunszt artystyczny tworząc wyroby na oczach publiczności. Andrzej Plizga z Pogwizdowa toczył na kole gliniane naczynia, Jan Dudziak z Brzozy Stadnickiej wykonywał drewniane zabawki, Piotr Wyderka z Orelca gonty, Krzysztof Pelc z Handlówki foremki na masło, a Kazimierz Zygmunt z miejscowości Kopki wyplatał wiklinowe kosze. Swój warsztat pracy pokazał także Janusz Świst, kowal z Futomy. Widzowie mogli również obejrzeć obróbkę i przędzenie lnu oraz kręcenie powrozów w wykonaniu Zespołu „Mazurzenie” z miejscowości Mazury w gm. Raniżów, a także zapoznać się z pracą dawnej pracowni drukarskiej, którą pokazała Czerpalnia Papieru ART-PAPIER w Gliwicach.
Od kilku lat jarmark stał się miejscem prezentacji nie tylko sztuki ludowej, ale także tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów. W tym roku można było kupić miody z pasiek w Węgierce i Woli Węgierskiej, wyroby masarskie z Markowej, a także raczyć się specjałami kulinarnymi przygotowanymi przez panie ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Sieniawa „Aktywni w Sieniawie”.
Od ośmiu lat w ramach jarmarku odbywają się Spotkania Kabaretów Wiejskich i z Małych Miasteczek. W tym roku jurorom najbardziej podobały się popisy Kabaretu „Big Baby” z Leżachowa - zdobywcy I nagrody, II nagroda przypadła Kabaretowi z Chałupek, a równorzędne wyróżnienia otrzymały Kabarety: „Aktywne w Sieniawie” z Sieniawy, „Młodzi duchem” z Jarosławia i „Nie ma mocnych” z Huciska Jaworznickiego.
Zabawa na pruchnickim Rynku trwała do późnych godzin wieczornych, bowiem organizatorzy jarmarku przygotowali dla przybyłych wiele dodatkowych atrakcji, wśród nich koncerty zespołów muzycznych, przejazd bryczką i pokaz sztucznych ogni.
Organizatorami IX Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” byli: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej, finansowo wsparli go: Urząd Miejski w Pruchniku i Karpacka Spółka Gazownictwa, a patronat medialny sprawowali: Tygodnik „Życie Podkarpackie”, TVP Rzeszów i „Gazeta jarosławska”.
H.K.