17 października w gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyło się podsumowanie III Regionalnego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej. W tegorocznej edycji uczestniczyło czterdziestu sześciu twórców, o czternastu więcej niż w roku poprzednim.
Komisja Artystyczna w składzie Marek Mikrut – artysta plastyk, Andrzej Cieszyński – artysta plastyk, Marian Szajda – artysta plastyk, Halina Paszkowska – komisarz Przeglądu, obejrzała 220 prac z dziedziny malarstwa, rzeźby, rysunku, metaloplastyki i grafiki, autorstwa 46 twórców-amatorów z terenu powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego.
Po ich ocenie postanowiła przyznać w dziedzinie rzeźby Grand Prix Dariuszowi Dałomisowi z Wólki Małkowej, pierwszą nagrodę Michałowi Kołodzie z Nielepkowic, a trzecią Zbigniewowi Gawłowi z Prałkowiec.
W rysunku triumfowała Katarzyna Maria Kunach z Przemyśla, drugą nagrodę otrzymała Teresa Frań z Jarosławia, a Jerzy Witek z Krowicy Samej odebrał wyróżnienie honorowe.
Najlepszą w kategorii malarstwo okazała się Maria Podkowa z Przemyśla, II miejsce ex aequo przyznano Emilii Fok z Przemyśla i Elżbiecie Chorężykiewicz z Medyki, a III miejsce zajęli Henryk Lasko z Przemyśla, Renata Dietrich z Jarosławia i Dorota Olszańska z Prałkowiec. W tej dziedzinie przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Jerzy Pacławski, Maria Pałys, Czesława Kus – wszyscy z Przemyśla, Andrzej Janiszczak z Darowic i Danuta Sapa z Ruszelczyc.
W metaloplastyce i grafice nagród i wyróżnień nie przyznano.
Ponadto Komisja Artystyczna nominowała do wystawy pokonkursowej 124 prace, które można podziwiać w Muzeum Historii Miasta Przemyśla do 31 października br.
Regionalny Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej został zorganizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i Galerią Sztuki Współczesnej. Uczestniczących w nim artystów amatorów łączy talent, pasja i intuicja. Tworzą dzieła będące odzwierciedleniem ich bogatego życia wewnętrznego, świata własnych przeżyć i uniesień, wizji, a także po to by wyrazić radość i zachwyt nad pięknem świata.
Gościem Przeglądu był Przemyski Kwartet Smyczkowy, który wykonał szlagiery muzyki klasycznej.