21 października w Sali Lustrzanej jarosławskiej kamienicy Attavantich zakończył się XI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego. Poprzedziło go odsłonięcie pamiątkowego popiersia urodzonego w tym mieście poety i publicysty. Jerzy Hordyński jest pierwszą uhonorowaną w ten sposób wybitną postacią jarosławskiego środowiska kulturalnego.
Celem konkursu jest popularyzacja twórczości Jerzego Hordyńskiego, poety o bogatym dorobku literackim, a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, słynących z różnorodnych tradycji kulturowych. Celem organizatorów jest także wypromowanie uzdolnionej młodzieży, dając jej szansę zaprezentowania własnej twórczości.
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów oraz osoby dorosłe. Konkurs obejmował dwie kategorie: recytację i debiut poetycki. W kategorii recytacji uczestnicy mieli zaprezentować dwa wybrane utwory: jeden autorstwa Jerzego Hordyńskiego i jeden rzeszowskiej poetki Krystyny Lenkowskiej. Natomiast w kategorii debiutu poetyckiego należało przesłać do organizatorów własne teksty.
Konkurs organizowali: Urząd Miejski w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Promocji i Kultury w Jarosławiu i Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Poniżej werdykt jurorów:
Protokół
posiedzenia Komisji Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu, w dniu 20 października 2012 r.
Kategoria: recytacja
Komisja w składzie:
1. Ewa Lis
2. Marta Zadorożny
3. Elżbieta Tkacz
4. Jadwiga Dyr
wysłuchała recytacji ośmiu uczniów szkół gimnazjalnych, szesnastu uczniów szkół ponadgimnazjalnych i jednego recytatora dorosłego.
- Spośród uczniów gimnazjów nagrody zdobyli:
I miejsce - Milena Stec, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
II miejsce - Elżbieta Skrzypek, Gimnazjum Publiczne przy Zespole Szkół w Piwodzie
III miejsce, równorzędne - Patrycja Gawura, Gimnazjum Publiczne przy Zespole Szkół w Piwodzie oraz Konrad Piotrowski, Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu.
Wyróżnienie zdobyła Natalia Tkacz, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
- Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymali:
I miejsce - Piotr Raganowicz-Macina, Centrum Kulturalne w Przemyślu
II miejsce - Mateusz Wysocki, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkiewicza w Jarosławiu
III miejsce, równorzędne - Gabriel Dubiel, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Michał Kurek, Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. gen Józefa Kustronia w Lubaczowie.
Komisja wyróżniła: Katarzynę Gawrońską, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu; Natalię Pelc, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu; Annę Sanocką, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych im. Augusta Witkiewicza w Jarosławiu.
- Nagrodę otrzymał również Paweł Walankiewicz w kategorii osób dorosłych, reprezentujący Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Nagrodę specjalną w postaci Albumu ufundowaną przez krewnego Poety, p. Antoniego M. Krausa z Warszawy, otrzymuje Kinga Wygnaniec, Publiczne Gimnazjum Nr l im. Królowej Jadwigi w Jarosławiu za wiersz pt „Portret".
Nagrody książkowe dla laureatów konkursu ufundowali: Urząd Miasta Jarosławia, Biblioteka Miejska im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu oraz p. Krystyna Lenkowska z Rzeszowa, poetka, której wiersze były prezentowane podczas konkursu. Fundatorem zaproszeń na „Przemyską Jesień Teatralną" jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. Statuetki ufundowali: Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Protokół
posiedzenia Komisji Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego
w kategorii „Debiuty poetyckie"
Komisja w składzie:
1.Przewodnicząca -p. Krystyna Trojanowska 2.Członek - p. Stanisława Szim
3. Członek – p.Jadwiga Dyr
stwierdza, że do konkursu przystąpiło 12. uczestników-gimnazja reprezentowało 5.uczniów, szkoły ponadgimnazjalne, 6. uczniów i jedna osoba dorosła. Nagrodami i wyróżnieniami uhonorowano następujące utwory i ich autorów:
Spośród uczniów gimnazjów nagrodzeni zostali:
I miejsca nie przyznano
II miejsce - za wiersz „Półspacer linią życia" otrzymała Klaudia Orzechowska z Publicznego Gimnazjum w Piwodzie
III miejsce - za wiersz „Skrzydło motyla" otrzymała Arleta Cycak uczennica Publicznego
Gimnazjum w Rokietnicy
Komisja przyznała również wyróżnienie dla Sabiny Skupień z Publicznego Gimnazjum w Rokietnicy za wiersz „ Apel do wolności".
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych
nagrodzono dwoma równorzędnymi pierwszymi miejscami: Mateusza Michała Mędronia i Michała Kurka. Obaj są uczniami Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i otrzymują nagrodę za wszystkie nadesłane wiersze.
Nie przyznano miejsc II i III, a także wyróżnień.
W kategorii twórczości osób dorosłych
nagrodzono wiersze Henryka Grymuzy -„A kiedy", „Mów do mnie jeszcze", "Bez tytułu" za ciekawą, oryginalną metaforykę, dojrzały warsztat poetycki i wrażliwość na piękno świata.
Nagrody książkowe dla laureatów konkursu ufundowali: Urząd Miasta Jarosławia, Biblioteka Miejska im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu oraz p. Krystyna Lenkowska z Rzeszowa, poetka, której wiersze były prezentowane podczas konkursu.
Fundatorem zaproszeń na „Przemyską Jesień Teatralną" jest Centrum Kulturalne
w Przemyślu. Statuetki ufundował Starosta Powiatu Jarosławskiego.