18 listopada br. Centrum Kulturalne w Przemyślu zorganizowało w Powiatowym Ognisku Baletowym w Jarosławiu kolejne szkolenie poświęcone tańcom ludowym, tym razem tańcom okolic Rzeszowa. Jego adresatami byli instruktorzy i członkowie amatorskich zespołów tańca ludowego z Podkarpacia.
Zajęcia prowadziła Pani Alicja Haszczak – choreograf, pedagog, ekspert polskiej sekcji CIOFF, wraz z asystentami: Ewą Furman i Marcinem Zychem – niegdyś tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” w Rzeszowie. Akompaniowali muzycy: Anna Plazło (skrzypce) z Kapeli Ludowej „Pawłosiowianie” w Pawłosiowie i Ryszard Hanejko (akordeon) z Kapeli Ludowej „Gacoki” w Gaci.
Uczestnicy szkolenia poznali charakterystykę 15 tańców m.in. albigowskiej polki bez noge, suwanego grodziskiego, okrągloka, tramli po skosach z Trzciany, przygładzanego, sztajera i polki wściekłej. Podczas 5 - godzinnych zajęć, oprócz praktycznej nauki podstawowych kroków i układów tanecznych, uczyli się także przyśpiewek, które tym tańcom towarzyszą.
Chętni mogli również nabyć książkę autorstwa Alicji Haszczak pt. „Tańce rzeszowskie”, która jest uporządkowaniem, poszerzeniem i uzupełnieniem zbioru znalezionych tańców oraz opisów tradycyjnego sposobu tańczenia w okolicach Rzeszowa. Zawiera także poszerzony repertuar muzyczny (blisko 150 przyśpiewek i utworów instrumentalnych), w opracowaniu Jerzego Dyni – rzeszowskiego muzyka i dziennikarza promującego regionalny folklor.
HK