Grupa Teatralna GARDEROBA
Grupa Teatralna powstała w styczniu 1981 r. W 1990 r. nazwę „Garderoba” nadała jej Barbara Płocica, instruktorka teatralna, z wykształcenia teatrolog, pod której kierunkiem Grupa pracuje do chwili obecnej.
Wokół "Garderoby" gromadzi się wielu wrażliwych, zainteresowanych sztuką teatralną, niejednokrotnie utalentowanych amatorów.
Trzon zespołu to uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych Przemyśla i najbliższych okolic. Od 2012 r. istnieje Grupa Teatralna "Aboredrag" zrzeszająca studentów i osoby dorosłe, dla których teatr jest odskocznią od obowiązków dnia codziennego. Uwielbienie teatru i sztuki żywego słowa wywołują niezwykłą aktywność grupy, stąd udział w ogólnopolskich konkursach recytatorskich, festiwalach i przeglądach teatralnych, które są okazją do kształtowania osobowości, wyrabiania dobrego gustu artystycznego i możliwości występowania przed publicznością. Docenił to reżyser Andrzej Wajda, którego zaskoczyła dojrzałość artystyczna amatorów i zaangażował dwie osoby do realizowanego filmu "Kronika wypadków miłosnych". W 1992 r. reżyser Marek Stacharski zrealizował o pracy Grupy film dokumentalny z cyklu "O miejsce na ziemi", który emitowano w programie I TVP i TVP "Polonia".
W tym też roku "Garderoba" została zaproszona na IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "MALTA" w Poznaniu ze spektaklem plenerowym "Anioły". W 2000 r. "Garderoba" brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Teatralnych w Metz we Francji.
Grupa wielokrotnie występowała podczas lokalnych imprez artystycznych: Przemyskiej Wiosny i Jesieni Poetyckiej, Turniejach Wierszy Jednego Poety, Ogólnopolskim Festiwalu Słowa, Ogólnopolskim Turnieju Satyry "O Złotą Szpilę", Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych "Antrakt" i innych. Uczestniczy w realizowanym przez CK edukacji teatralnej dla uczniów przemyskich szkół.
Aktualnie trzy zespoły "Garderoby" liczą 17 osób. W ramach doskonalenia grupa bierze udział w warsztatach teatralnych organizowanych kilkakrotnie w ciągu roku i prowadzonych przez wybitnych polskich aktorów, wykładowców szkół teatralnych ostatnio również przez aktorów zawodowych, którzy wywodzą się z zespołu. "Garderoba" chętnie przystępuje do akcji charytatywnych (wiele z nich sama inicjuje) na rzecz bezdomnych, wychowanków domów dziecka, powodzian i osób dotkniętych chorobami nowotworowymi.
14 osób kiedyś należących do Garderoby ukończyło szkoły teatralne i filmowe i aktualnie pracują w teatrach w Warszawie, Łodzi, Wrocławia i Krakowa.
"Mały Książę" - grudzień 2012
"Przekręty" - grudzień 2012
Ważniejsze imprezy i nagrody ostatnich lat:
- udział Grupy Teatralne Garderoba II w V i VI Festiwalu Młodzieży w Cieszynie i czeskim Cieszynie w 2000 i 2001 r.
- 24. Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa 2003" w Łodzi - II Nagroda za spektakl "Słoń który wysiedział jajo"
- 34. Ogólnopolskie Spotkanie Amatorskich Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu 2006 r. - Grand Prix dla Ołeny Cikuj za monodram "Dlaczego ja?"
- 40. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 2006 - Nagroda dla Ołeny Cikuj
- udział Ołeny Cikuj w Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora - 2007
- VIII Międzynarodowy Festiwal Monodramów w Kijowie - 2007 - Ołena Cikuj jako jedyna amatorka wśród 13 aktorów zawodowych laureatką dwóch nagród
- Międzynarodowy Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości "Kazkowyj Karnaval" - Lwów 2008 - II nagroda oraz symboliczna Kryształowa Kula dla Grupy „Garderoba II” za spektakl "Alicja w krainie liter".
- 54. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - Turniej Teatrów Jednego Aktora - Słupsk 2009 - wyróżnienie dla Ewy Golczewskiej za monodram "Kim jestem?"
- 54. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - Turniej Teatrów Jednego Aktora - Słupsk 2009 - wyróżnienie dla Ewy Golczewskiej za monodram "Kim jestem?"
- 6. Festiwal Teatrów Niewielkich w Lublinie 2009 -wyróżnienie dla Ewy Golczewskiej za monodram "Kim jestem?"
- 56. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - Turniej Teatrów Jednego Aktora - Słupsk 2011 -wyróżnienie dla Ewy Golczewskiej za monodram "Zetka"
- 7. Festiwal Teatrów Niewielkich w Lublinie 2010 - wyróżnienie dla Ewy Golczewskiej za monodram "I nic się nie stało"
- XIV Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form „ANTRAKT” - nagroda dla zespołu
- 57 OKR Turniej Teatrów Jednego Aktora - eliminacje wojewodzkie I nagroda dla Ewy Dziewulskiej
- 57 OKR Turniej Teatrów Jednego Aktora - eliminacje wojewodzkie I nagroda dla Ewy Dziewulskiej
- XI Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego - Jarosław 2012 - I miejsce - Piotr Raganowicz-Macina i III miejsce - Gabriel Dubiel
- XXVI Turniej Wierszy Jednego Poety "Jerzy Kronhold" - I nagroda Maciej Jędruch i Gabriel Dubiel, II Nagroda Piotr Raganowicz- Macina, wyróżnienie Kornelia Kurasz
- XV Turniej Satyry "O Złotą Szpilę" - I Miejsce Klaudii Gardziel w turnieju recytatorskim
- XV Ogólnopolski Festiwal Słowa- Lubaczów 2013 - I miejsce w XIX Ogólnopolskim Turnieju Twórczości Jednego Poety „JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI” i wyróżnienie w XXIII Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim Literatury Tworzonej na Obczyźnie „Od Mickiewicza do Miłosza” dla Piotra Raganowicz-Maciny.
- XV Ogólnopolski Festiwal Słowa- Lubaczów 2013 - I miejsce w XIX Ogólnopolskim Turnieju Twórczości Jednego Poety „JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI” i wyróżnienie w XXIII Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim Literatury Tworzonej na Obczyźnie „Od Mickiewicza do Miłosza” dla Piotra Raganowicz-Maciny.
- Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - IV nagroda przyznana Gabrielowi Dubielowi za spektakl „Kyś” wg Tatiany Tołstoj
Obecnie w repertuarze zespołu:
"Śliczne i straszne obrazki z życia Stasia W." wg "Juweniliów" S.I. Witakacego
"Kyś" wg "Tatiany Tołstoj monodram w wyk. Gabriela Dubiela
"Boso" wg "Historii" W. Gombrowicza monodram w wyk. Piotra Raganowicza-Maciny
"Babcia" wg Marii Bujańskiej minatura sceniczna w wyk. Natalii Tkacz
"Momo" wg Emile Aiara monodram w wyk. Mateusza Kołakowskiego
"Kolekcjoner" wg Wolchy Hapiejewej spektakl w wyk. Grupy Teatralnej "Aboredrag"
W przygotowaniu
spektakle:
"Plomba hrabiego" wg opowiadadania S. Mrożka
"Bruno Sznajder" wg opowiadania S. Mrożka
"Buty" Stefana Çapaliku
monodram wg powieści "Białe na czarnym" Rubén Gallego